Klub u fokusu – FK Jedinstvo

Izvor: Zajednica
Ova sezona u Prvoj ligi Srbije je gotova, barem za one ekipe iz plej-ofa. Zemun i Mačva su se plasirali u Super ligu, dok je ispod crte ostalo Jedinstvo iz Uba, klub koji je iz iste ispao prethodne sezone.
Jedinstvo je bilo jedan od favorita da se vrati, ali su posustali u nekoliko navrata. Ipak, njihov sistem rada je nešto potpuno novo jer je fokus prvenstveno na mladim igračima. Naravno, za to je potrebno i vremena, a u Jedinstvu su definitivno spremni na to. Neka vrsta nagrade za sve to jeste i igranje u polufinalu Kupa Srbije protiv Crvene zvezde, kada je Ub živeo za fudbal.
O sezoni koja iza nas, ali i budućim planovima, sajt Prve lige Srbije govorili su sportski direktor kluba Miloš Obradović, kao i trener Uroš Matić.
Miloše, gotova je sezona za Jedinstvo u Prvoj ligi Srbije, da li smatrate da je liga danas dosta zahtevnija i kvalitetnija u odnosu na ranije godine?
– Liga jeste zahtevnija i možda je baš sada bio idealan trenutak da napravimo iskorak i uđemo u viši rang. Imali smo greške koje su nas koštale plasmana, a sledeće godine konkurencija će biti još jača i zahtevnija. Zato moramo ozbiljno da izvučemo pouke iz ove sezone.
Čime ste zadovoljni, šta biste popravili za iduću sezonu?
– Zadovoljan sam mladim igračima. Mnogi su ih otpisali, a oni su pokazali karakter i inat koji su ih krasili tokom cele sezone i doveli do polufinala Kupa Srbije.
Koji su najveći izazovi sa kojima se suočava klub u drugom rangu takmičenja i šta je najteže u pokušaju da se napravi iskorak ka Super ligi?
– Najveći izazov sa mladim timom jeste da uđete igračima u glavu, jer kod njih je sve iz dana u dan. Najteže je da svi istovremeno budu pravi. Ili su svi odlični, ili svi podbace. Ali upravo kroz takve situacije oni sazrevaju.
Jedinstvo Ub važi za jedan od najorganizovanijih klubova u zemlji — u čemu je tajna te stabilnosti i koliko je danas teško obezbediti kontinuitet, kako u organizacionom, tako i u finansijskom smislu?
– Tajna svega je što svi rade svoj posao i što funkcionišemo kao porodica. Organizacija kluba, stručni štab, igrači – svi se međusobno dopunjujemo i pomažemo. Ub je mali grad, ali svi dišu za Jedinstvo.
Kako izgleda vaša saradnja sa Nemanjom Matićem na dnevnom nivou i na koji način se donose ključne sportske odluke?
– Nemanja fizički nije prisutan svakog dana, ali se redovno uključuje na sastanke i aktivno doprinosi razvoju kluba. U stalnoj je komunikaciji sa igračima i pruža im podršku, što dodatno gura ekipu napred. Prošle godine je čak odradio i trening sa momcima, zamislite kakva je to čast za svakog ko je tada bio na terenu. Njegova pojava iza svega ovoga daje dodatnu ozbiljnost.
Da li ste kao sportski direktor pokušali da ga nagovorite za bar jednu sezonu?
– Nemanju ne treba nagovarati. On sve radi taktički i kada bude osetio pravi trenutak – vratiće se.
Kada govorimo o iskoraku ka Super ligi, koje su ključne razlike u igračkom kadru između dva ranga i da li se već sada prave planovi za prelazni rok sa fokusom na viši nivo takmičenja? Da li ima već nekih dogovora?
– Ključ naše ekipe jeste spoj mladosti i nekoliko iskusnih igrača koji predvode tim. Ove sezone iznedrili smo nekoliko pravih bisera koji su dugo bili u senci, a sada su pokazali koliko mogu i verujem da će tek pokazati svoj puni potencijal. Prelazni rok tek počinje i ozbiljno ćemo raditi na tome da dodatno ojačamo tim. Cilj nam je da promovišemo mlade igrače, ako se desi Super liga, super. O pojačanjima ćete uskoro čuti više.
Koliko će naredna sezona biti dodatno zahtevna s obzirom na najavljeno skraćenje lige i jaču konkurenciju?
– Sledeća sezona biće još teža od ove i zato moramo da budemo spremni na svaki izazov.
Jedinstvo je postalo prepoznatljivo po dovođenju mladih igrača iz inostranstva — kako izgleda taj proces skautinga i koji su osnovni kriterijumi koje igrač mora da ispuni da bi postao deo kluba?
– Osnovni kriterijum pri dovođenju igrača jeste ono nešto više – karakter i želja. Upravo nas je to dovelo do igrača poput Denzela i Okaina. Momci žive fudbal i igraju kao da im sve zavisi od svake utakmice, a to se jasno vidi na terenu.
Kako gledate na pravilo „bonus igrača“ — da li ono zaista doprinosi razvoju mladih ili u određenoj meri ograničava klubove?
– Sviđa mi se pravilo o bonus igračima jer daje šansu mladima da eksplodiraju, baš kao što je to slučaj sa Paunovićem kod nas. Dati gol Zemunu i promeniti tok utakmice, pa zatim postići pogodak protiv Zvezde – to dovoljno govori o značaju pružene prilike mladima.
Kakav je Vaš stav o trenutnom formatu Super lige i Prve lige Srbije — da li biste nešto menjali?
– Ne bih mnogo menjao u sistemu takmičenja, ali bih voleo da jednog dana dobijemo regionalnu ligu. Liga bi bila kvalitetnija, iznedrila bi mnogo talenata, a i odnosi među klubovima i navijačima dodatno bi jačali.
Za kraj, gde vidite srpski klupski fudbal u narednih pet godina?
– Nadam se da ćemo u budućnosti postati standardan superligaš i možda jednog dana izboriti i Evropu. Jedinstvo i ceo grad to zaslužuju.
Uroš Matić: „Jedinstvo Ub je klub o kojem će se tek pričati“
Takođe, pričali smo i sa Urošem Matićem, kojem je ovo prvi posao u trenerskoj karijeri.
Uroše, koliko ste zadovoljni sezonom? Ušli ste u plej-of, ogromna borba je bila i za Super ligu Srbije?
– Najavljivali smo povratak u Super ligu Srbije, što se nažalost nije desilo. Ipak, zadovoljan sam nekim stvarima koje smo otkrili o ovoj ekipi, a kojih ni sami možda nismo bili svesni. Naravno, postoji mnogo detalja na kojima moramo da radimo i da napredujemo.
Nezaobilazno je pitanje i o polufinalu Kupa, bili ste ozbiljan rival Crvenoj zvezdi, praktično je sportska sreća odlučila pobednika… Koliko to znači za mladu ekipu, ali i za Vas kao mladog trenera?
– Za nas, za klub i za grad, ovo je istorijski uspeh. Mogli smo da izjednačimo, utakmica je mogla da ode i u penale. Ostaje žal, ali veći od toga je ponos. Momci su se borili možda više nego ikada do sada i pokazali karakter vredan poštovanja.
Koliko ste zapravo Vi, kao jako mlad i perspektivan trener, naučili iz čitave sezone?
– Ja sa svojom ekipom učim svakoga dana. Nekada me potpuno iznenade i ne mogu da verujem šta sve mogu da doživim od njih u pozitivnom smislu.
Uroše, relativno skoro ste završili veoma uspešnu igračku karijeru — koliko je bilo teško „isključiti“ igrača u sebi i početi da razmišljate isključivo kao trener, i kada ste shvatili da je to vaš prirodan sledeći korak?
– Mislim da mi je velika prednost to što sam iz kopački prešao pravo u trenerske cipele. Lakše razumem igrače, njihove probleme i način razmišljanja. Trudim se da im pružim podršku i pomognem im u svakom trenutku.
Kako biste opisali svoju trenersku filozofiju i kakav fudbal želite da igra Jedinstvo pod vašim vođstvom? Da li postoji neki klub ili sistem u Evropi čiji rad posebno pratite i koji vam predstavlja model?
– Nemam neku posebnu trenersku filozofiju. Ono što volim jeste borba svih 90 minuta, jer lopta je okrugla. To je ono što nas karakteriše. To su golovi u završnici i borba kojom umemo da namučimo svakog protivnika.. Želim da Jedinstvo izgradi svoj model. Gledamo u svoje dvorište i time se vodimo.
Jedinstvo je prepoznatljivo po radu sa mladim igračima, koliko je izazovno razvijati mlade igrače, ali i juriti rezultat na terenu? Žargonski, da li je to blagoslov ili prokletstvo?
– Mladost je blagoslov i nastavićemo da radimo na razvoju mladih igrača. Oni nas svakoga dana uče nečemu novom. Najlepše je biti deo njihovog odrastanja i pomoći im na putu koji nije lak. Naš put nije bio jednostavan i zato želimo da njima bude makar malo lakše.
Kako izgleda vaša komunikacija sa Nemanjom po pitanju struke — da li razmenjujete mišljenja i tražite savete nakon utakmica?
– Nemanja i ja pre svega razgovaramo kao braća, pa tek onda kao saradnici. Mnogo se konsultujemo i razmenjujemo mišljenja o svemu. Dobro je kada imate nekoga svog ko će vam iskreno reći šta misli.
Mnogo ljudi kaže da je ovo najizazovnija sezona u Prvoj ligi Srbije. Dosta ekipa je bilo ujednačeno, borilo se za Super ligu Srbije… Koje su najveće vrline, a koje mane u ovom rangu takmičenja?
– Istina je da je sezona bila veoma izazovna i da smo svi bili blizu jedni drugima, ali su na kraju odlučile sitnice.
Koliko će, po Vašem mišljenju, biti teška tek iduća sezona? Dobijamo četiri ekipe iz Super lige, vraća se Metalac iz Prve lige… Deluje kao da će tek biti jako izazovno.
– Siguran sam da će sledeća sezona biti još teža od ove. Potrudićemo se da je dočekamo spremni i da odgovorimo na sve izazove koji nas čekaju.
Jedinstvo je klub koji je dosta gledan u Super ligi Srbije na svom terenu, koliko je teško motivisati ekipu za utakmice koje se ne igraju baš pred velikim brojem gledalaca, ali i kako motivisati kad je „zahtevniji ambijent“?
– Motivacije uvek ima, ali moram da priznam da su najveća motivacija publika i porodice igrača. To je ono zbog čega se igra fudbal. Bilo je utakmica koje smo dobili upravo na krilima publike. U težim ambijentima pobeđuje glava i drago mi je što važimo za ekipu koja svakoga može da namuči.
Ko vas je ove sezone u Prvoj ligi Srbije, ali i Super ligi Srbije najviše iznenadio svojim radom?
– Grafičar je standardno dobra i mlada ekipa i čudno mi je da se bore za opstanak. Drago mi je zbog Zemuna i Mačve, pokazali su kvalitet i odličan rad trenera. Super ligu sam manje pratio, ali vidim da ekipe koje ispadaju nisu nimalo naivne i da će učiniti sve da se brzo vrate.
Gde vidite sebe kao trenera u narednih pet do deset godina — da li su ambicije vezane za najjače evropske lige?
– U narednih pet godina želim da budemo standardni superligaši i da stignemo do Evrope, naravno ako Bog da.
Da li bi ulazak Jedinstva u Super ligu bio vaš najveći profesionalni uspeh do sada?
– Istoriju sam već ispisao, ali ambicije nikada ne manjkaju. Želim da vratimo Jedinstvo u Super ligu i da jednog dana odemo u Evropu, jer ovaj grad i ovi ljudi to zaslužuju.
Kako biste voleli da navijači i javnost pamte „Uroševo Jedinstvo“?
– Želim da se Jedinstvo pamti kao ekipa koja muči protivnike i sa čijeg terena se bodovi teško odnose. Potrudiću se da tako i bude.
Koju bi poruku srpskom fudbalu i javnosti poslao Uroš Matić?
– Fudbal je ljubav i živeću ga do kraja života. Volim borbu, volim čak i poraz, jer je i to deo igre. Zapamtite, Jedinstvo je klub o kome će se tek pričati.




